Site icon Hamile Anne Blogu

Lohusa Kadını Al Basması

lohusa kadını al basması

Lohusa annelerde görülen al basması ve halk arasında al anası, al kızı, al karı, al bası.albıs gibi bir çok farklı isimle anılır. Al basması kötü ruh olarak görülmektedir ve birçok farklı şekilde ortaya çıktığı söylenmektedir. Bunlardan bazıları ise şunlardır; şeytan, peri, cadı ve cin. Al karısının musallat olduğu lohusaya al basan denir. Eskilerin inanışlarına göre al basması konusunda gerekli tedbir alınmadığı durumlarda hem anne hem de çocuğunun hayatı tehlike altına girebilir. Çünkü al karası da denilen bu varlığın metruk ve virane ortamlarda yaşadığı ve özellikle lohusa kadın ve çocukları hedef aldığı söylenir.

Al Basması Belirtileri

Al basmasının bilimsel adı ise lohusa hummasıdır. Ateşli bir hastalıktır. Lohusa annenin üreme organının temizliğine yeteri kadar dikkat etmemesi sonucunda iltihaplanması ile görülmektedir.

Annenin doğumdan sonra bağışıklık sistemi zayıflar ve dış etmenlere (bakteri, virüs vb.) karşı savunmasız kalır. Ateşle birlikte başlayan lohusa hummasında aşırı yorgunluk ve halsizlik belirtileri de görülmektedir.

Al Basması (Lohusa Humması) Nedenleri

Al Basması (Lohusa Humması) Önleme Yolları

Al Basması (Lohusa Humması) Tedavisi

Al basmasının yukarıda saydığımız belirtilerinden bazılarının aynı anda görülmesi durumunda uzman bir doktordan yardım alınması gerekmektedir. Hastanın kendisinde görülen belirtileri atlamadan uzman doktor ile paylaşması ve doğru tanının konulması önem arz etmektedir. Tanı doğru konulamadığında ve uzman doktor tarafından uygun tedavi yapılamadığında hastanın hayatı tehlikeye girebilmektedir.

Exit mobile version